Читать «Теорія права і держави: Підручник.» онлайн - страница 347

Ольга Федорівна Скакун

8

Таке визначення громадянства міститься у Європейській конвенції про громадянство (1997 р.), яка ратифікована законом України від 20.09.2006. Кожна держава встановлює у своєму законодавстві, хто є громадянами. У Законі України «Про громадянство України» від 18.01.2001 сформульовано поняття громадянства як правового зв’язку між фізичною особою і Україною, що виявляється у їх взаємних правах та обов’язках.

9

Ефективність державної влади - це співвідношення між фактичним соціальним результатом і цілями державного владарювання, що відображають об’єктивні потреби прогресивного розвитку суспільства, за мінімальних витрат часу, засобів, сил і мінімальних негативних наслідків.

10

Термін «суверенітет» (від франц. «верховна влада») щодо держави вперше вжив Жан Боден (Франція, XVI ст.).

11

Звідси випливає, що не можна прирівнювати європейське громадянство до національного. Доцільніше говорити про «належність до ЄС», а не про європейське громадянство.

12

На підставі подібності парламентської монархії і парламентської республіки деякі вчені (С. К. Бостан) пропонують називати їх парламентськими поліархіями і розрізняти за процедурою обрання чи наслідування глави держави: парламентські поліархії з обраним главою держави (Греція, Італія, Індія, Німеччина, Пакистан, Чехія та ін.) і парламентські поліархії зі спадковим главою держави (Великобританія, Бельгія, Данія, Іспанія, Нідерланди, Норвегія, Швеція, Японія та ін.). Окремо виділяється президентська поліархія (президентська республіка).

13

До складу сучасних федерацій входить різна кількість суб’єктів: у Російській Федерації - 83, Австралії - 6, Канаді - 10, Німеччині - 16, Бельгії - 3, Індії - 25.

14

Крім державних в Україні функціонують інші підприємства: приватні - засновані на власності фізичної особи; колективні - засновані на власності трудового колективу підприємства; комунальні - засновані на власності відповідної територіальної громади; господарчі товариства; підприємства, засновані на власності об’єднання громадян.

15

Шаповал В. Феномен державного органу (органу держави) або органу державної влади: теоретико-правовий та конституційний аспекти // Право України. - 2003.- № 8. - С. 27.

16

Парламентаризм набув розвитку в Англії наприкінці XVII ст. У той час Джон Локк створив своєрідну теорію поділу влади на три галузі: законодавчу, виконавчу, федеративну - галузь зовнішніх відносин. На відміну від більш пізньої теорії Монтеск’є, Локк ще не виділив судову владу як самостійну і розглядав її разом з виконавчою. Проте своєю теорією поділу влади він затвердив принцип парламентаризму, поставивши законодавчу владу (парламент) вище за виконавчу (уряд).

17

У Німеччині пропозиція парламенту про оголошення недовіри уряду має містити прізвище нового прем’єра.

18

На жаль, внесення змін до Конституції України «законом 2222» від 08.12.2004 призвело до розбалансування влади.