Читать «Зарубіжний детектив» онлайн - страница 238
Рекс Стаут
Мейган потягла мене у будинок і сказала:
— Я ніяк не можу збагнути одного. На собаці є нашийник і повідець, а Джоанна ще одного нашийника і повідця прислала. Як ти гадаєш, для чого?
— Це Джоаннині маленькі жарти, — відповів я їй.
ДОВІДКА ПРО АВТОРІВ
РЕКС СТАУТ
Рекс Стаут (1886 р.) — один із найстаріших і найпопулярнішпх представників детективного жанру в сучасній Америці. Служив на флоті, перемінив багато професій. Писати почав у 1912 році, але слава прийшла до нього пізніше, в 1934 році, коли на сторінках його романів з'явився детектив Hipo Вулф. Письменник створив про нього більше чотирьох десятків книжок, які вийшли загальним тиражем понад п'ятнадцять мільйонів примірників.
Герой романів Рекса Стаута — приватний детектив Hipo Вулф — неодружений дивак, що живе в своєму нью-йоркському будинку з вірним помічником Арчі Гудвіном та кухарем Фріцом. З дому Вулф у справах не виходить, хіба що на виставку орхідей та на обід у клубі гурманів.
Про Вулфа письменник розповідає вустами Арчі Гудвіна, що дуже схожий на холмсівського доктора Уотсона. Однак Гудвінові Вулф довіряє набагато більше — його помічник ремесло детектива знає до тонкощів. Він — очі, вуха і ноги Вулфа.
Всі романи Рекса Стаута відповідають класичним правилам побудови сюжету в детективному творі.
Більшість романів Рекса Стаута, як і «Дзвінок у двері», розповідають про тіньові боки славнозвісного американського способу життя і часто нагадують романи факту.
ЛЕОНАРДО ШАША
Народився 1921 року на острові Сіцілія в Рекамульто (провінція Адрідженто). По закінченні навчання до 1957 року вчителював у рідному містечку.
Свою літературну діяльність він почав як редактор журналу «Галерея». Починаючи з 1960 року, публікує власні твори, тема яких повсякденне життя сіцілійських трудівників, багата історія острова. Та найбільший інтерес письменник виявляє до теми злочинної діяльності мафії.
Його повісті «Коли вдень прилітає сова» (1961 р.), «Смерть інквізитора» (1964 р.) «Кожному своє» (1966 р.) носять гострий детективний характер і мають великий успіх серед найширших кіл італійських читачів.
Вони відзначаються різкою критикою італійської дійсності, демократизмом, висміюють фашистів, попів, жадібних і обмежених обивателів.
Всі улюблені герої Шаші зазнають поразки або гинуть. Гине і герой детективної повісті «Кожному своє» учитель Лаурентано, який, узявшись самостійно розслідувати подвійне вбивство на полюванні, стає жертвою впливового мафіозі, одного з хазяїв сучасного життя Сіцілії.
Про глибоке знання народного життя та історії Сіцілії свідчать його інші твори: «Сіцілійські родичі», «Єгипетська хартія», «Палермські вбивці», «Антимоні».
АГАТА КРІСТІ
Агата Крісті (1890–1976 рр.) — займає одне з найпочесніших місць серед майстрів детективного жанру.
Народилася письменниця у маленькому англійському містечку Торкі (графство Девоншір) в сім'ї американського бізнесмена, що одружився з англійкою. Повне ім'я і дівоче прізвище письменниці — Агата Мері Кларисса Міллер. Літературне ім'я дістала від чоловіка — майора Арчібальда Крісті. Систематичної освіти в школі чи пансіоні не одержала. Її навчанням займалися мати й батько. З дитинства мріяла стати професійною піаністкою, а виросла в «королеву детективного роману», «хазяйку таємниць», «першу леді злочину» і т. д., як називають її американські та англійські критики. Перший детективний роман написала у 1915 році, однак видрукувати вдалося його лише у 1920. Він одразу ж приніс Агаті Крісті успіх.