Читать «ТАРС уповноважений заявити...» онлайн - страница 166

Юліан Семенов

— Я не згоден з арештом, — повільно відповів Славін.

— У деяких тутешніх газетах, особливо в «Пост», з'явилися статті про то, що поліція має докази вашої провини у справі якоїсь радянської шпигунської групи. Що ви можете сказати з цього приводу?

— Нехай доведуть.

Прокурор подивився на працівника міністерства закордонних справ, закурив, випростав ноги, запитав з натиском:

— Ви хочете заявити протест з приводу вашого арешту?

— А мені ж ніхто не показав ордера на арешт. Мені сказали, що мене затримали. По-моєму, це різні речі. У вас є докази? Свідки? Чи, може, як свідка допитували громадянина Сполучених Штатів Пола Діка? Чи Джона Глебба?

— Ми не вдаємося в подробиці розгляду вашої справи, — відрубав працівник прокуратури. — Ви звинувачуєтесь у порушенні наших законів, у шпигунстві та інших злочинах — цього досить.

— Дивлячись для чого. Я не до кінця розумію, чого домагаються працівники поліції цими діями, але думаю, що їхні інтереси не збігаються в даному випадку з інтересами інших ланок урядового апарату — міністерства закордонних справ зокрема.

— Ми ухиляємося від теми, — знову урвав його працівник прокуратури. — Ваш консул зажадав зустрічі з вами — він її має. Вас ніхто не бив, з вами поводяться гуманно.

— Якщо не брати до уваги кайданів, — зауважив консул.

— Це наручники, — уточнив Стау.

— Так що, гадаю, зустріч ми на цьому й закінчимо, — сказав прокурор. — Обвинувачення вам буде пред'явлено протягом найближчих п'яти днів.

«Повинні раніше, — подумав Славін. — Чому вони відклали на п'ять днів? Якщо хочуть гучного скандалу, треба негайно звинувачувати мене й висилати наших. А може, є хтось в уряді, хто хоче підождати, поки виступить Огано?»

— Пане прокурор, — сказав Славін, встаючи з стільця, вкрученого в підлогу посеред кімнати для побачень, — коли я можу передати вашим людям мої докази? А докази в мене є, вони сховані в надійному місці. Мої докази по-іншому проллють ясність на всю цю справу. Кожна справа має бути доведена до абсолюту, пане прокурор, навіть провокація. А ваші іноземні консультанти… а ваші друзі багато чого не доробили. І тому що моя справа нерозривно пов'язана з справою Зотова, хотілося б, щоб усю проблему було розглянуто в комплексі: занадто вже все тенденційно та однолінійно, хіба вам не здається? Це все, що я хотів додати…

«Нехай побігають, — подумав Славін, коли двері камери зачинились за ним, — нехай посидять і поміркують над моїми словами, це дасть нам виграш у часі. Нехай почухається їхнє міністерство закордонних справ — їм же доведеться оголошувати рішення, що його прийняв за них Глебб, а не всі хочуть бути мавпочками, які вихоплюють каштани з вогню. Нехай, нехай, це добре, що наші домоглися такої зустрічі, вирішиться все в Москві, тільки б вирішилось…»

Увечері «Пост» надрукувала статтю:

«Доки ми терпітимемо тотальний шпіонаж росіян? Доки російські агенти караулитимуть пораненого інженера Зотова? Чому досі не відкрили подробиць справи Славіна, що, як гадають, був одним з організаторів убивства американського комерсанта Лоренса? Хто відповість на всі ці запитання? Чому уряд не скаже прямо і недвозначно: «Або цілковита повага до нашого суверенітету, або, панове з Кремля, заберіть звідси своїх людей, ми не хочемо терпіти тих, хто порушує наші закони».