Читать «Жіття видатних дітей» онлайн - страница 34
Марина Павленко
Бо саме тут, удома вона сама собі господиня. Та ще — у світі прочитаних книжок, яких набирає в бібліотеці мало не цілі гори! Та ще — у своїх безмежних мріях! Або — в спогадах: цілий рік гріють душу згадки про літню Стецівку! Ніхто в цих Іринчиних секретних «світах» не свариться на неї, не дорікає, не нав'язує чужих думок!
А ще в Іринці усередині живуть загадки, не розвідані, не розгадані ще й нею самою. Тільки й відчуває, що в душі, мов у калейдоскопі, зливаються-пересипаються довколишні яскраві барви, дивовижні звуки й сонячні промені і що викладаються вони в ще якийсь — цілковито новий, дуже «узорний» і страшенно таємничий пречудовий «секрет».
Сьогодні, вимудровуючи «секрет», ненароком придумала ще одну таємницю!
Ой, добре, що встигла загорнути свій витвір, бо за «вітрилами» простирадел почувся гамір.
— Ірко, в що граємо? — з-за білизни повиборсувалися хлопці. — В «лапту», «квача», «штандера»?
Ще одне її царство! Дівчат-ровесниць у дворі майже нема, тож Ірі хлопчаки замість подружок. Вона ще не знає, що «Іраїда» з грецької перекладається як «геройка». Але добре тямить, що без її справді геройського запалу, фантазії та заводійства місцевій паруботі жодна гра таки ж не смакує.
— Нє-а! — хитрувато похитує голівкою. — Не в «штандера»!
— Ну, тоді в «гуси-гуси»! — Володько неохоче загилює м'яча в кущі.
— Нє-а! — ще хитріше заперечує дівча.
— У «класи»? «Третій зайвий»? — марно силкуються хлопчаки. — «Замри»? «Зелень»? «Кільце-кільце — до мене!»? «Зіпсований телефон»? «Подоляночка»? «Бояри»? «Бариня послала в магазин…»? Та признавайся вже!
Іринка всміхається ще поважніше і ще таємничіше:
— А як ви на те, щоб скупатися в ботсадівському басейні?
— У холодній воді?
— А чом би й ні? - Іра переможно обводить поглядом «команду босих». — Чи нам перший раз? Хіба сьогодні, коли всі прали, ми не грали у «водяні бої»?
— І то правда! — загули хлопці. — Гайда! Якби тільки вдома не дізнались!
Наввипередки рвонули до хвіртки.
— Удома все пробачать, бо ввечері в нас буде кіно! — запевнювала вже на бігу Іринка.
— Таж кіна сьогодні нема! — лопотять поруч босими підошвами хлопці.
Нікому з дітей на квитки грошей не дають. А безплатно пройти не вдасться: нині на касі — «вредна» білетерка. В такої не випросиш навіть «стоячого» місця за шторою.
— А в нас — буде! — лукаво заявляє дівчинка.
— Ну так: ти ж його будеш переказувати! — Володько звик, що вечорами Ірця переказує дорослим побачені з-за штори фільми. Тітки й дядьки слухають з роззявленими ротами. Не розчаровуються, що замість сумного фіналу в Ірчиній версії все, як би зараз сказали, гепі енд.
— А сьогодні ще й покажем! Простирадла бачили? Отже, екрана, вважайте, маємо!.. — крутий провулок уже збіг до самісінького Ботанічного.
— …Лишиться тільки роздати ролі — Іринка вже намацує ніжкою виступ у стіні, через який по черзі перелазять у Ботсад. — Ну, й вирішите яке саме кіно будемо ставити!
А фільмів багато — усі «трофейні», завезені З'за кордону після війни. Але про це Іринка вже додумує мовчки, поспішаючи зарослою стежечкою до басейну.