Читать «Міфи Давньої Греції» онлайн - страница 132
Екатерина Ивановна Гловацкая
ТІФОН — чудовисько зі стома зміїними головами, син Геї і Тартара, чоловік потвори Єхидни. За участь у боротьбі титанів проти Зевса Тіфона скинуто в безодню й придавлено горою Етною. Коли він ворушиться, з Етни виривається полум’я і летить каміння.
ТРІНАКРІЯ — давня назва острова Сіцілії.
ТРЕЗЕНА — давнє місто в південній частині Арголіди.
ТРОЯ (ІЛІОН) — місто, яке збудував цар Іл у Малій Азії недалеко від берега Егейського моря і яке зруйнували ахейці після десятилітньої Троянської війни.
УРАН — уособлення неба, одне з найдавніших божеств грецької міфології, чоловік Геї (Землі), батько титанів. Владу в Урана забрав син Кронос.
ФАЕТОН — син бога Геліоса й океаніди Клімени; спробував проїхати на батькових конях по небу, але не міг стримати їх і загинув.
ФЕМІДА — дочка Урана і Геї, богиня справедливості й правосуддя. Греки зображували її із зав’язаними очима (як символ безсторонності), з терезами в руках.
ФЕРИ — місто в Фессалії, де правив Гераклів друг Адмет.
ФЕССАЛІЯ — рівнинний край на північному сході Греції.
ФЕТІДА — дочка морського бога Нерея, дружина Пелея, мати Ахіллеса. На весілля Фетіди й Пелея запрошені були всі боги, крім Еріди, богині розбрату і чвар. Еріда помстилася, підкинувши гостям «яблуко розбрату», що призвело врешті до Троянської війни.
ФІВИ — у грецьких міфах ідеться про семибрамні Фіви — давнє місто в Беотії, Центральна Греція. Були також стобрамні Фіви — колишня столиця Верхнього Єгипту, одне з найбільших і найбагатших міст стародавнього світу.
ФІЛОКТЕТ — грецький герой, уславлений стрілець, якому Геракл перед смертю подарував свої лук і стріли.
ФІНЕЙ — фракійський володар, мав дар віщування. За те, що надто багато розповідав людям про майбутнє, боги покарали його, наславши гарпій. Фіней умирав з голоду, але аргонавти його врятували.
ФРАКІЯ — у давнину країна на північ від Греції.
ФРІГІЯ — країна на південному заході Малої Азії. В її межах була Троя.
ФРІКС — син орхоменського володаря Афаманта і богині хмар Нефели, брат Гелли. Тікав разом із сестрою на золотому овні, дістався до Колхіди.
ХАРІГИ (рим. ГРАЦІЇ) — три Зевсові дочки, вічно юні богині краси й жіночності. Часто супроводжували Афродіту, Діоніса, Гермеса.
ХАРОН — міфічний старий човняр, що перевозив душі померлих через річки підземного світу.
ХІРОН — найстаріший серед кентаврів, славився своєю мудрістю і справедливістю. Був вихователем і вчителем багатьох героїв, яких навчав музики, гімнастики, лікування і віщування.
ЯСОН — син Есона, несправедливо позбавленого царської влади. Щоб повернути батькові трон, Ясон подався на кораблі «Арго» до Колхіди по золоте руно.
ЗМІСТ
Андрій Білецький. Міфи Еллади
ДЕМЕТРА І ПЕРСЕФОНА
ДАФНА
НАРЦІСС
ПІГМАЛІОН
АДОНІС
МІДАС
ФАЕТОН
ПРОМЕТЕЙ
ПАНДОРА
ДАНАЇДИ
ПЕРСЕЙ
ТАНТАЛ
НІОБА
АРГОНАВТИ
МЕЛЕАГР
ГЕРАКЛ
ОРФЕЙ І ЕВРІДІКА
ТЕСЕЙ
ДЕДАЛ ТА ІКАР
ТІРРЕНСЬКІ РОЗБІЙНИКИ
ЕРІСІХТОН
Словник міфологічних імен та географічних назв
М68 Міфи Давньої Греції. Для серед, шкіл. в. (Переказ К. І. Гловацької. Наук, керівник вид. та автор передм. А. О. Білецький. Худож. оформл. Р. 3. Масаутова). — К.: Веселка, 1980.— 125 с., іл.