Читать «В зоряні світи» онлайн - страница 79

Василий Павлович Бережной

З'явилася втома, почастішало дихання. «Скоро скінчиться кисень, скінчиться кисень…» застукало в голові. Михайло зрозумів, що вони заблукали в цьому плетиві продовбаних у камені ходів, б'ються, як у гігантському павутинні.

Відчувши, що він втомлюється, Ольга почала пручатись. Вона піде сама!

Михайло зупинився, обережно поставив її. Тримаючись за його плече, Ольга ступнула на ліву ногу і, коли б юнак не підхопив її, упала б. Іти вона все-таки не могла. «Іди, іди сам! — гукала вона. — Може хоч ти врятуєшся!» Михайло зрозумів ці жести, похитав заперечно головою і ще міцніше притиснув її до себе. Та коли б хто збоку побачив, як він ішов, то, не знаючи, що сталось, міг би подумати, що він п'яний. Михайло хитався. Відстебнув порожній запасний балон і, коли він упав у пил, сердито штовхнув його ногою. Балон, прокреслюючи слід, покотився по схилу. За ним полетів і Ольжин.

Ноги в Мілька налились свинцем, іти стало важко. Голова туманилась. Щось давило його, хотіло зупинити, кинути в оцей віковічний порох. «А хіба ти не така ж пилинка? — зашепотіло йому каміння. — Сядь, зупинися, і ти знайдеш вічний спокій, вічний спокій…» «Не хочу спокою! — щось бунтувало в душі, якийсь невгасимий вогонь. — Я живий, і раз я можу пройти ще хоч кілька кроків — я їх пройду!»

Каміння стихало, Михайло ступав уперед, і знесиленій, напівнепритомній Ользі марилось, ніби вона чує, як б'ється його непокірне серце…

Сльози Івана Макаровича

Здавалося б, що, відправивши пошукову партію, Плугар мусів був хоч трохи заспокоїтись. Але де там! Тривога наростала в ньому з кожного хвилиною. Коли-то вони знайдуть, де кінчається той бездонний колодязь… Упавши, Ольга й Михайло могли лишитися живими, бо тяжіння тут в шість разів менше, ніж на Землі, міркував професор, але без кисню вони задихнуться… Та ще поранення або переломи…

Іван Макарович вхопив заряджений киснем балон і побіг до того проклятого люка. «Спущу їм! Це їх врятує!» Став навколішки біля плити, повернув її і зазирнув у чорний отвір колодязя. Страшна глибина холодом обсипала йому тіло. Руки в професора дрижали, коли він підносив балон. «Олю! Михайле! Я кидаю вам балон… Стережіться». Промовивши «стережіться», Іван Макарович стиснув балон… щоб не впустити, поклав його поруч. «Що я роблю? — подумав. — Якщо вони не вбились упавши, то цей балон їх може добити…»

Повернувся в «бібліотеку», перевірив роботу кисневої апаратури, нервово заходив поміж стелажами кам'яних плиток.

Минула година і друга — ніхто не вертався. Плугар ще дужче стривожився: може й з цими щось трапилось? Але не може бути…

Ходячи по «бібліотеці», Іван Макарович запримітив на стіні навпроти виступ метрів три висотою. Це чомусь зацікавило його. Може тому, що і думка, й руки шукали роботи? Професор підійшов, пильно оглянув виступ. Ні, це не деформація стіни і не елемент архітектури. Стер пилюку — плитки з мозаїчними письменами! Взяв сталевий топірець, обережно відколов їх. Під ними були камені у вигляді шестигранних брусків. Коли Іван Макарович вийняв і їх, — перед ним одкрилася ніша, а в ній виднілася замотана в якийсь матеріал постать селеніта. «Мумія засновника бібліотеки або творця селенітського письма! — зрадів професор. — О, та тут і деякі речі збереглися…»