Читать «Герої Українського неба. Пілоти Визвольної Війни 1917-1920 рр.» онлайн - страница 62

Ярослав Юрійович Тинченко

У наказі по червоному повітряному флоту 12-ї армії від 28 квітня 1920 р. перераховуються військові льотчики, які залишилися в його складі. Серед них згадуються і два пілоти 1-го Галицького авіаційного загону:

— червоний військовий льотчик 1-го Галицького авіаційного загону Ю. Арватов, який прибув до Києва повітряним шляхом;

— червоний військовий льотчик 1-го Галицького авіаційного загону С. Федорів, який також прибув до Києва повітряним шляхом.

З інших наказів по червоній авіації видно, що Ю. Арватов прибув на літакові з льотчиком-дозорцем І. Огаром, а С. Федорів — із льотчиком-дозорцем М. Мовчуком. Під час термінової евакуації Києва радянськими військами 3 травня 1920 р. С. Федорів і М. Мовчук залишилися у місті, а відтак — вважалися дезертирами. Так, можна зробити висновок, що два вцілілих галицьких літаки насправді пілотували не А. Хрущ та міфічний Євський, а Юрій Арватов і Сергій Федорів. Обидва апарати згодом було передано до радянського 21-го розвідувального авіаційного загону. Ю. Арватов та І. Огар спочатку теж були призначені до 21-го, але вже за кілька днів їх перевели до 23-го розвідувального авіаційного загону.

11 травня 1920 р. до складу радянської авіації приєднався останній командир 1-го Галицького авіаційного загону А. Хрущ, військовий льотчик І. Масікевич та ще деякі ветерани Летунського відділу. У наказі командування 12-ї радянської армії від 2.07.1920 йдеться про надання цим військовослужбовцям грошової винагороди: «Красный летчик-наблюдатель т. Хрущ, красный военный летчик т. Масюкевич, шофер т. Каюченко, шофер т. Столярчук, помощник моториста т. Скрепный, телефонист первого разряда т. Бизан, помощник моториста т. Сайдгереев, аэродромный т. Колоденко. Названные товарищи, будучи окружены в апреле с. г. поляками на ст. Казатин, мужественно пробились сквозь кольцо противника, и побуждаемые стремлением продолжать дальнейшую борьбу за Советскую Россию, успешно закончили свой отход и соединились с нашими частями несмотря на понесенные потери убитыми, ранеными и пленными».

Тим же наказом грошовою премією нагороджувались військовий льотчик Ю. Арватов та льотчик-дозорець І. Огар, однак не зазначено, за що саме.

Таким чином, Антін Хрущ, Іван Масікевич та деякі інші військовослужбовці 1-го Галицького авіаційного загону вибралися з Козятина, а потім дісталися до розташування радянських військ пішки. Антона Хруща та Івана Масікевича також було призначено до 23-го розвідувального авіаційного загону, куди перед тим відправили й Ю. Арватова та І. Огара. Військові льотчики М. Богомолов, Ф. Алєлюхін та О. Єгоров оголошені зниклими безвісти.

У подальшому А. Хрущ, Ю. Арватов, І. Огар та І. Масікевич залишились на службі у Червоній армії. Юрій Арватов зробив стрімку кар’єру й був нагороджений трьома орденами Червоного Прапора. Військовий льотчик Ф. Алєлюхін, льотчики-дозорці А. Міхенко, Р. Земик, Зеленяк, М. Мовчук та С. Соневицький потрапили у польський полон, з якого швидко звільнилися і розпочали службу в Повітряному флоті УНР. Доля Олександра Єгорова між травнем і груднем 1920 р. зовсім не простежується. Тільки 1921 р. він з’являється у рідному Єлисаветграді, де викладає на кавалерійських курсах РСЧА.