Читать «Перална трагедия» онлайн - страница 2

Станислав Лем

Докато двата гиганта на пералната промишленост, без да подбират средствата, се бореха един с друг, продукцията им започна да проявява неочаквани и явно отрицателни наклонности. Перачките-бавачки не бяха голямо зло, но секс-перачките, с които си прекарваше времето златната младеж, които склоняваха към грехопадение, подриваха моралните устои и учеха децата на неприлични думи, станаха вече педагогически проблем. Да не говорим, че с тях можеше да се изневери на съпруга! Крепящите се все още на пазара фабриканти на средства и механизми за пране напразно доказваха пред публиката, че пералните машини Лиан и Фърли са профанация на високите идеали на автоматичното пране, призвано да консолидира семейството и да укрепва съпружеските връзки, тъй като те побират не повече от дузина носни кърпи или една калъфка за възглавница, останалата част от вътрешността им е заета от агрегати, нямащи нищо общо с прането, дори по-скоро обратно. Тези прокламации не дадоха ни най-малък резултат. Култът към сексапилните перални растеше като лавина и дори накара значителна част от обществото да обърне гръб на телевизорите. Но това бе само началото. Снабдени с пълна автономност на действията, пералните тайно се обединяваха и се захващаха с криминални дейности. Цели шайки от тях се свързваха с престъпния свят, влизаха в гангстерски групи и докарваха на собствениците си ужасни неприятности.

Конгресът призна, че е време свободната конкуренция да бъде вкарана в законови рамки, но преди дебатите да дадат резултат, пазарът бе наводнен от изстисквачки с неустоими форми, гениални подомиячки и специален модел бронирана пералня „Курш-о-матик“; тази пералня, предназначена уж за деца, които си играят на индианци, след малко преправяне беше способна да унищожи с бърза стрелба всеки обект. По време на битката между бандата на Струдзели и шайката на Фумс Бирон, когато се тресеше Манхатън и бе взривен небостъргачът Емпайър Стейт Билдинг, враждуващите страни загубиха над сто и двадесет въоръжени до капаците кухненски машини.

Тогава влезе в сила законодателният акт на сенатора Макфлакон. Съгласно този акт собственикът не отговаряше за противозаконните действия на принадлежащите му разумни устройства, ако са извършени без негово знание и съгласие. За съжаление този закон остави вратичка за многобройни злоупотреби. Собственикът тайно се сговаряше с пералните си и ги пускаше да разбойничат, а пред съда отърваваше наказанието, като се позоваваше на закона Макфлакон.

Възникна необходимост от промяна на този закон. Сега актът на Макфлакон-Гламбкин зачиташе ограничена субектност на разумните устройства, най-вече по отношение на наказуемостта. Той предвиждаше наказания в размер на 5, 10, 25 и 250 години принудително пране или съответно търкане на подове, утежнено с лишаване от смазка, а също телесни наказания с най-тежка форма късото съединение. Прилагането на този закон обаче се сблъска с препятствия. Например фигуриращата в делото на Хамперлсън пералня, обвинена в извършване на многобройни нападения с цел грабеж, беше разглобена от собственика на части и се яви пред съда във вид на купчина жици и детайли. Затова в закона бе внесено изменение, известно оттогава като поправка на Макфлакон-Гламбкин-Рамфорней, което постановяваше, че извършването на произволни изменения или реконструкции в намиращ се под следствие електромозък е наказуемо деяние.