Читать «100-те най-влиятелни личности в историята на човечеството» онлайн - страница 243
Майкъл Харт
4
Ксилография (гр.) — гравюра върху дърво и отпечатък от такава гравюра. — Б. ред.
5
Небулоза (лат.) — големи облаци от разредени газове, които се виждат като обща мъглявина. — Б. ред.
6
Вяра в един Бог. — Б. ред.
7
Епицикъл (гр.) — окръжност, чийто център се движи равномерно по друга окръжност. — Б. ред.
8
Вече съм имал един-два случая да се противопоставя на „традиционалистите“, които упорито четат на немски (Тихо Брахе) това чисто датско име. — Б. пр.
9
Нещо като законодателно събрание, чиято първа и май единствена задача е била да изрази недоволство от британското владичество; по негово подобие континентални се наричат и войските, създадени от Втория конгрес. — Б. пр.
10
На английски Шекспир се изписва Shakespeare, така че правилното произношение е Шейкспир. — Б. пр.
11
Фолио издание — книга, чиито коли са от сгънат на две печатарски лист. — Б. пр.
12
Според едни изследователи микроскопът е изнамерен от холандеца Захарий Янсен (1590), а според други — от Корнелиус Дребел (1610). — Б. пр.
13
Протозоа (гр.) — едноклетъчни животински организми. — Б. ред.
14
Името „Академия“ произхожда от „градината на Академ“ (митичен герой), където се събирали на дебати атинските философи и където Платон основава и своята школа. — Б. пр.
15
Кооптация (лат.) — самопопълване на изборна организация или законодателно тяло, без допитване до органа, който е определил първоначалния им състав. — Б. ред.
16
Епистемология (гр.) — изучаване на значението и обективната стойност на науките; разпространено в буржоазната философия название на теорията на познанието. — Б. ред.
17
По нашата мерна система това прави 250 кг. — Б. пр.
18
Независимо от думата „закон“, това са всъщност първите десет поправки в конституцията на САЩ, които гарантират свободата на словото, свободата на събранията и т. н. — Б. пр.
19
Ид — част от психиката, смятана за източник на инстинктивните подтици и на психична енергия; в нея господства принципът на насладите и неразумните желания. — Б. пр.
20
Его — част от психиката, която възприема външния свят чрез сетивата, организира мисловния процес и управлява действията. — Б. пр.
21
Суперего — част от психиката, която се отнася критично към егото и налага нравствени норми; на подсъзнателно равнище блокира неприемливите подтици на ид. — Б. пр.
22
Във Фройдовата психология желание за смърт изобщо. То може да бъде както за собствената смърт, така и за смъртта на други. — Б. пр.
23
Английска поетеса (1689–1762) — Б. пр.
24
Пустула (лат.) — малка гнойна пъпка. — Б. ред.
25
Това са добре известните ни рентгенови лъчи, но тук е уместно да отбележим, че понятието „рентген“ и производните му (у нас те са повече от 20) почти не се срещат в западните езици, които ги обозначават по друг начин. — Б. пр.
26
Ексцентриситет (астр.) — сплеснатост на орбита — Б. ред.
27
Факт е, че Пинкъс не фигурира дори в най-новите англоезични (и не само англоезични) енциклопедични речници. — Б. пр.
28
Поставяме под съмнение включването на Суй Уен Ти в тази книга. Според наши китаеведи не той е обединителят на Китай. Съмненията ни се подсилват и от факта, че името на Суй Уен Ти не се среща в нито една западна енциклопедия. — Б. пр.