Читать «Вирусът Y2K» онлайн - страница 4
Марк Джоузеф
Копланд повтори думите, сякаш бяха мантра.
— Компютърен проблем 2000…
Док изгледа шефа си от глава до пети и видимо се присмя на безупречно подстриганите му коси, безукорното облекло и лъснатите до блясък италиански обувки.
— В очите ти пак се появи онзи поглед, Доналд. Надушваш пари.
— Най-хубавото нещо за надушване — отвърна Копланд. — Какво знаеш за вируса?
— Доста. Всеки програмист, наясно с работата си, знае за него.
— Образовай ме.
— Ще настане истинска катастрофа — започна Док, докато сядаше, облягайки се назад с вдигнати върху плота крака. — Хората няма да разберат проблема и затова няма да повярват в съществуването му.
— Същото каза и онзи тип по радиото. Изплаши ме до смърт.
— Е, това поне е добре — провлачено се обади Док и запали цигара. — Като начало да вземем например Русия. Няколко руски атомни реактора вероятно ще се разтопят и ще предизвикат прекъсване на електричеството в огромни области — ще оставят милиони без топлина посред зима и без друго за ядене освен радиация. После нещата наистина ще започнат да стават интересни. — С лукави пламъчета в очите той се усмихна и продължи: — Ще предизвика такива бели, които учестяват сърдечния ритъм на хакера.
— И какво можем да направим?
— За руснаците — нищо. Но за нас, останалите… — Направи пауза. — Ами зависи.
Док търпеливо обясни колко тривиален проблем представлява вирусът на хилядолетието за програмиста: просто трябва да бъде коригиран, след като се локализира сгрешеният компютърен код. Проблемът е на друго място. Понеже вирусът е мултиплициран до безкрай в чувствителни към датите програми, откриването на всички системи с милиони кодови линии и хиляди зависещи от тях апаратури и програмни продукти е колосална задача. Освен това по-старите компютърни програми обикновено са неточно документирани, при това на по-стари компютърни езици като COBOL и FORTRAN, което прави недостатъците още по-трудни за откриване, защото по-вечето по-млади програмисти никога не са изучавали тези езици.
— В състояние ли си да измислиш разрешение? — попита Копланд.
— Естествено, но ще трябва да се специализирам. Програмните продукти са твърде разнообразни.
— Кой използва най-старите?
— Банките — веднага отвърна Док.
— Без майтап, а? — Копланд остана доволен от отговора на Док. — А самите банки знаят ли го?
— Би трябвало, но едва ли. Искам да кажа, програмистите, които работят за банките, знаят за проблема, и то не от вчера, но кой ти слуша програмист? Шефовете почти никога не включват компютър и определено нищо не разбират от организацията им или от древните им програми, написани на COBOL.
— И колко може да струва едно оправяне на проблема 2000? — полюбопитства Копланд.
Док се ухили.
— За това е целият този разговор, нали?
— Колко, Док?
— Цяло състояние. Стотици милиарди… Не е изключено и повече. Цифри, трудни за възприемане.
— Допада ли ти идеята? — не се стърпя Копланд.
— Питаш ме дали ми харесва идеята да пиша програми, които да неутрализират влиянието на вируса?