Читать «Мъжете са от Марс, жените — от Венера (Психология на отношенията между мъжа и жената)» онлайн - страница 15

Джон Грей

Мъжът много цени „Комитета за подобряване на атмосферата у дома“, стига той сам да помоли за неговото съдействие. Жените трябва да помнят, че нежеланите съвети или критиката, особено ако мъжът е сгрешил, го карат да се чувства нелюбим и контролиран. Той се нуждае повече от одобрение, отколкото от съвети, за да се поучи от грешките си. Когато мъжът чувства, че жената не се опитва да го поправи, съществува много по-голяма вероятност той да поиска съвета и помощта й.

Когато партньорът ни се противопоставя, причината е най-вероятно в неподходящо избраното време или в неправилния подход.

Когато осъзнаем тези различия, ще ни е много по-лесно да уважаваме чувствата на своя партньор и да бъдем по-толерантни към него. Освен това вече е ясно, че ако партньорът ни се противопоставя, то е вероятно защото погрешно сме избрали времето или подхода. Нека проучим този въпрос по-подробно.

Когато жената се противопоставя на решенията, предложени от мъжа

Когато жената се противопоставя на решенията, предложени от мъжа, той чувства, че компетентността му е поставена под съмнение. В резултат на това той смята, че не му вярват, не го ценят и загубва интерес към партньорката си. Готовността му да слуша естествено намалява.

В подобни ситуации мъжът може да разбере защо жената му се противопоставя само ако не забравя, че тя е от Венера. Може да разсъди и да открие, че е предложил решения е момент, когато тя се е нуждаела от съчувствие и подкрепа.

Ето някои кратки фрази, чрез които мъжът може несъзнателно да накърни чувствата и възприятията на жената или да й предложи нежелани решения. Опитайте се да отгатнете защо тя се противопоставя, когато й каже:

1. „Не трябва да се тревожиш толкова“.

2. „Не съм казал такова нещо,“

3. „Не е голяма работа.“

4. „Добре, съжалявам. Сега можем просто да забравим това.“

5. „Защо просто не го направиш?“

6. „Но ние разговаряме.“

7. „Не трябва да се обиждаш, не исках да кажа това.“

8. „Какво искаш да кажеш?“

9. „Не трябва да се чувстваш по този начин.“

10. „Как можа да го кажеш? Миналата седмица прекарах цял ден с теб. Прекарахме чудесно“.

11. „Добре, просто го забрави.“

12. „Добре, ще почистя задния двор. От това ще станеш ли по-щастлива?“

13. „Разбрах. Точно това трябва да направиш.“

14. „Разбери, нищо не можем да направим.“

15. „Ако ще се оплакваш от тази работа, по-добре не я върши.“

16. „Защо позволяваш на хората да се държат така с теб?“

17. „Ако не си щастлива, тогава просто трябва да се разведем.“

18. „Добре, отсега нататък го прави така.“

19. „Отсега нататък аз ще се заема с това.“

20. „Разбира се, че те обичам. Това е нелепо.“

21. „Ще кажеш ли най-сетне какво има?“

22. „Това, което трябва да направим е…“

23. „Изобщо не беше така.“

Всяко от тези изявления или омаловажава, или се опитва да обясни обърканите чувства, или предлага решение, което цели изведнъж да превърне отрицателните емоции в положителни. Първата стъпка, която мъжът трябва да предприеме, за да ги промени, е просто да престане да прави горните забележки /по-подробно ще разглеждаме тази тема в пета глава/. Но да се изслушва партньорът, без да се правят накърняващи чувствата му забележки или предлагат решения, е голяма стъпка напред.