Читать «РАЙ.центр» онлайн - страница 2
Люко Дашвар
— Кум Свиря? — здивувався велетень.
Обійнятися не встигли — на правому столичному березі як гримне! І зорі яскраві — на все небо, аж горять. Свиря з переляку:
— Лягай!
Хоч невисокий, та міцний. Кума як штовхонув — Микишка враз носом у пісок зарився.
Затаїлися. Лежать, із правого берега очей не зводять, а там — вогнів мільйон.
— Матінко Божа... — Микишка зачаровано. — Та це ж Київ...
Свиря схлипнув:
— Горить... Турки, сучі діти, празник мають...
— Ляхи...
— Турки...
— От базікало язикате! — Микишка. — Звідки турки?
Кажу — ляхи!
— Турки...
Притулилися один до одного. Пильнувати би, та очі сльозами залило.
— Нащо пробудилися? — Свиря. — Краще би оцю біду вік не бачити.
— Час нам...
— Е, куме Микишко! Що нам тепер той час? Ми тепер — духи безтілесні...
Микишка себе помацав, кума щипнув.
— Хіба?
— А як інакше? — рознервувався Свиря. — Оце би порахувати, скільки рочків тому в Десні втопилися і бозна-скільки часу при деревах спали, поки Господь не побудив до життя вічного...
Замовкли. Микишка на вогні зиркнув.
— Я так собі міркую, куме Свиря... Дивне полум'я Києвом ходить. Люд не голосить. До Дніпра ніхто по воду не пнеться. І диму нема. І горілим не тхне зовсім.
Свиря й собі — на правий берег. Пику розумом закопилив.
— А може, це і не Київ зовсім! Може, кляті чорти нас світ за очі закинули і своїм сатанинським коштом оце чудернацьке видовище намалювали... Хочуть, іродове плем'я, душі наші вторгувати!
— Он де свята Лавра...
— А хрест не височить над усім мирським! З усіх боків халупами безбожними обкладений. І світяться ж, кляті, поночі, коли християнська душа малу свічку загасить і спить, аж доки сонце не зійде. Світяться, мов вихваляються! Не дають хресту до неба полинути... Ні. Не Київ.
— А я, куме Свиря, так собі міркую... То обителі чистих душ урятованих. Чисті душі можуть вище хреста бути... І світяться весь час, бо іродову темряву побороли навіки. Свиря з недовірою вдивився у вогні правого берега. На Микишку...
— Куме... Невже ми прямісінько у рай втрапили?
— Я так собі міркую, куме Свиря... — Микишці від хвилювання перехопило подих, — ...що ми в раю...
...Микишка сидів на піску Труханового острова і все дивився на сяючий вогнями правий берег Дніпра. Київ... Ох і файну ж забаву Господь Всемогутній умислив — щоби християнський рай на кшталт Києва впорядкувати. Оце діло! Он де, ліворуч, Берестове. За ним — Печерське, Лаври... Митрополит, певно, й у раю за грішні душі молиться... А праворуч, біля Глибочиці, домівки подільських кожум'як, у яких вони з кумом Свирею одного разу таке добре пиво куштували, що його навіть сам гетьман хвалив. Та все веселе од вогнів. Ох і веселе.
Микишка всміхнувся. Невгамовний Свиря зиркнув на нього здивовано. Загарячкував. За сорочину смикнув.
— Чого це ти, куме, радієш, наче маком посиланий?! Щось воно не те... Якщо ми у раю, то чому — на задвірках? Чи негідні в центрі раю отаборитися? Та вставай уже! — Замовк. Подумав. І додав: — Попливемо!