Читать «На каравелі "Улюбленець Нептуна"» онлайн - страница 3
Веніамін Юхимович Росін
— Не розумію, — обірвав Кудряша Коля, — кому потрібна ця лекція? По-твоєму виходить, що сучасна наука і техніка стоять на перешкоді людству?
— Облиш його, — втрутився Володя, — він сам не знає, чого хоче. Корчить із себе…
— Нічого я не корчу і сперечатися з вами не збираюсь. Думайте собі, як завгодно, а я своє скажу: раніше в морське плавання вирушали справжні сміливці, а тепер підійдеш до каси — купуй квитка — і пливи куди хочеш… Плакатів кругом понавішували: “Морська мандрівка — найкращий відпочинок”.
— Ти, може, й проти авіації виступаєш? — спитав Коля.
— З авіацією не краще…
— Та що ви, хлопці, сперечаєтесь із ним? — сміючись, крикнув Рижков. — Йому, бачите, хочеться в кам’яну добу перебратись!.. Там би він із палицею сам один на мамонта ходив. Себе показав… Не те, що нині…
Тим часом Коля Дубчак виліз на ліжко й, вимахуючи руками, урочисто проголосив:
— Від сьогодні Федір Васильович Кудряш оголошує себе героєм і відмовляється від усіх досягнень науки й техніки. Геть водогін! К бісу електрику! Великий мореплавець повернеться з табору до Києва лише на вітрильному судні або пішки. Літаків, поїздів і пароплавів він, як відомо, не визнає.
— Та ви мене не так зрозуміли, — почервонів Федя. — Я…
Але товариші більше не слухали його. Перебиваючи один одного, вони стали глузувати з Феді.
— Уславлений мандрівник, — не вгавав Коля, — що відкрив світові сім океанів, п’ятнадцять материків і безліч архіпелагів, відмовляється від сніданків, обідів і вечерь! Він варитиме для їжі підошву свого правого черевика…
— Загартовує себе напередодні нових мандрів, — підхопив Альоша.
— І питиме тільки морську воду! — додав Володя Рижков. — В майбутньому це згодиться йому, коли вичерпаються запаси прісної води.
— Дурниці верзете, — образився Федя і вийшов з намету.
Після сніданку старший піонервожатий Всеволод Петрович сказав:
— Друзі! Погода стала на перешкоді нашим планам. Гадали одне, а виходить інше. Змушений вас засмутити: похід на шлюпках доведеться відкласти. Щоб не витрачати марно часу, давайте ознайомимось із природою Криму. Виготовимо гербарії, назбираємо лікарських трав…
Федя відчув, як від цих слів у нього запашіли вуха, до горла підкотився неприємний клубок.
— Ви прямо скажіть, — вигукнув Кудряш, — що походу не буде і все! Нічого тут на погоду звалювати. Я сам бачив, що море спокійне…
— Це хто вигукує? — суворо запитав вожатий.
— Я, — Федя сміливо вийшов із строю.
— Ти давно був біля моря?
— Перед сніданком.
— Хоч я й не зобов’язаний складати звіт перед тобою, але скажу, щоб усі знали й зрозуміли: я щойно з берега. Море розбурхане. До того ж годину тому нам передали метеозведення, ось воно, — Всеволод Петрович дістав із кишені папірця. — Температура повітря двадцять чотири градуси, води — шістнадцять… Хвилювання моря — п’ять балів. Виходити катерам і шлюпкам заборонено.