Читать «Мърморан и Мърморанка» онлайн
Ангел Каралийчев
Ангел Каралийчев
Мърморан и Мърморанка
В една къщурка с провалена стряха и кривнат комин живееха двамина стари хора — дядо Мърморан и баба Мърморанка. Те бяха клети сиромаси. Имаха само една козица с дълга брадица и едно криво пате, дето тъй се клати. Дядо Мърморан всеки ден изкарваше козичката от кошарата и тръгваше подире й. Козицата си мяташе брадицата под клоните на старите дървета, катереше се по скалите, търчеше нагоре-надоле по хълмовете. Дядо Мърморан тичаше от сутрин до вечер след нея и я молеше:
— Поспри малко, козице, и аз да си поема дъх. Много се уморих. Нали, знаеш, че съм много стар човек.
Ала козицата се преструваше на глуха.
Вечерно време дядо Мърморан се прибираше капнал от умора. Най-напред стъкваше огъня. Сетне почваше да дои козицата и подваряваше прясното мляко в менчето. В една голяма паница той дробеше сух хляб и го заливаше с топличко мляко. Тогава в къщи се прибираше баба Мърморанка. Тя по цял ден скитореше из село, надничаше през плетищата, събираше новини и ги развяваше от единия край на другия. Щом се дигнеше на попарата фанарата, дядо Мърморан викаше на баба Мърморанка:
— Скоро взимай лъжицата, бабо Мърморанке, че на попарата отиде фанарата!
— Дръж я, Мърморане! — се обаждаше гладната баба, грабваше от лъжичника една голяма лъжица и начеваше лакомо да сърба. Дядо Мърморан чакаше да го покани, ала наместо да го покани, баба Мърморанка почваше да му вика:
— Бре, Мърморане, ти пак забрави патето! Трябва да е пукнало от глад горкото пате! Никой не мисли за него.
Дядо Мърморан бързо снемаше от веслото една суха царевица, почваше да рони зърна в калпака си и ги-отнасяше на патето. В туй време баба. Мърморанка омиташе попарата.
Тъй живееха.
Една вечер дядо Мърморан надроби попарата и като се дигна фанарата, викна към баба Мърморанка, която лежеше сред двора на очите си и риташе нещо сърдита.
— Тичай, бабо Мърморанке, че отиде на попарата фанарата!
— Не ти ща аз тебе попарата!
— Защо?
— Мъчно ми е…
— Моля ти се кажи какво има! — разтревожи се дядо Мърморан и нежно почна да я глади по главата.
— Няма какво да ми се молиш. Аз съм решила тази вечер да не слагам хапка в устата си, пък утре отивам да се хвърля в дълбокия вир.
Дядо Мърморан изтръпна от страх.
— Не думай! — уплашено каза той. — Какво ти е толкоз докривяло?
— Как да не ми е криво, Мърморане? Нашата съседка Митра, тая квачка хитра, се е пременила с ново кожухче, а пък аз ходя цялата в дрипи! И аз искам кожухче!
— Искаш, ама няма. Нали знаеш, че Късия ни дърпа.
— Митриния мъж, и той си няма пари, ама е ловец. Тръгне ли на лов — в гората има-няма, за него все ще се намери една лисица.
— Имаш право. Само че аз какво мога да сторя?
— Убий една лисица!
— Нямам пушка.
— Ще купиш!
— С какво да я купя?
— Продай козицата!
— Ами сетне?
— Сетне е лесно. Като порасне патето, ще снесе девет яйца. От тях ще се измътят девет нови патета. Кога почнат да носят и те, на ден ще събираме по една кошница пачи яйца. Тогава ще видиш какъв живот ще заживеем!
— Ела сега да ядеш, че изстина попарата.
— Няма да сложа къшей в устата си, додето не ми донесеш лисичка.