Читать «В оточенні ідіотів, або Як зрозуміти тих, кого неможливо зрозуміти» онлайн - страница 136

Томас Эриксон

СИНІЙ потребує усамітнення. Оскільки ця людина прагне проаналізувати ситуацію на всіх рівнях, важливо надати їй час та простір для роздумів. Якщо ви забезпечите його необхідним, врешті-решт він повернеться у своє звичне русло. Однак якщо його депресія виявиться глибшою, вам доведеться надати йому більш конкретну допомогу.

Висновок: що ж ми можемо винести з вивчення поведінки різних людей у стресових умовах? Існує чіткий урок, який необхідно засвоїти (не рахуючи загального негативного впливу стресу на людину): у рамках екстремальних ситуацій нормальна поведінка людини змінюється. Так, ЧЕРВОНИЙ стає ще більш агресивним і жорстким до оточення; ЖОВТИЙ — похмурим та безсистемним; ЗЕЛЕНИЙ характеризується ще помітнішою пасивністю та непривабливістю, а замкнутий СИНІЙ починає чіплятися до таких дрібниць, які навіть під мікроскопом розгледіти складно.

Найголовніше — не створювати стресових ситуацій безпідставно. Я цілком усвідомлюю, що ви вже знаєте це, та все ж: корисно також дізнатися, що насправді спричиняє стрес для кожної моделі поведінки. Здійснювати тиск на ЧЕРВОНОГО не так страшно, як тиснути на ЗЕЛЕНИХ чи СИНІХ. Навпаки — для ЧЕРВОНИХ це навіть корисно, оскільки стрес не дає їм засумувати.

Стрес може спричинити будь-що — ситуація, ваш тип, ви самі, час доби, рівень роботи, колектив, погода — багато речей. Та якщо ви будете спостерігати уважно, все працюватиме просто блискуче.

Глава 18. Екскурс в історію

З ТИХ ЧАСІВ НІЧОГО НЕ ЗМІНИЛОСЯ. СПРАВДІ. ЛЮДИ ЗАВЖДИ БУЛИ ТАКИМИ

Першопричина всього, що ви прочитали до цього моменту

У цій главі пояснюється, як я прийшов до дослідження, яке слугує основою моєї книги. Якщо ви не цікавитеся історією, історичними паралелями чи дослідженнями, ви можете пропускати цю главу. Що стосується інших — почнемо роботу.

В усіх культурах виникала необхідність категоризувати людей. Коли закінчився кам’яний вік, а наша людська натура стала більш рефлексивною, ми зрозуміли — в усьому світі люди відрізняються одне від одного. Який сюрприз.

Та наскільки всі ми різні? І які шляхи опису відмінностей були знайдені? Мабуть, варто сказати, що шляхів так само багато, як і культур на планеті. Хоча я все ж наведу вам кілька прикладів.

Який з давньогрецьких підходів нам варто використовувати? Систему Гіппократа?

Гіппократ, який жив у IV ст. до н.е., вважається батьком медицини. На відміну від більшості лікарів тієї епохи, він не був забобонним. Вже тоді Гіппократ вважав, що хвороба виникає в природі, а не посилається богами. Наприклад, він стверджував, що епілепсія спричинена блокуванням у мозку. Звичайно, тепер це загальновідомо, але в ті часи думка Гіппократа була дійсно революційною.

З чотирма темпераментами пов’язана гуморальна теорія, або теорія чотирьох тілесних рідин. Відповідно до вчення Гіппократа, темперамент — це наш фундаментальний спосіб реагувати. Наша особистість чи наш настрій, який є початковим значенням. А наш темперамент контролює нашу поведінку.

Ваше здоров’я знаходиться в нормі доти, доки зберігається баланс між чорною жовчю, жовтою жовчю, мокротинням та кров’ю. Наприклад, коли нас нудить, коли ми кашляємо чи пітніємо, наш організм намагається позбавитися від однієї чи кількох з цих речовин.