Читать «Бенкет (вид. 2-ге, випр., білінгва)» онлайн

Платон

Платон

Бенкет

Бенкет Платона належить до найвищих осягнень філософської думки і шедеврів світової літератури. Як і будь-який великий твір, Платонів Бенкет не втрачає своєї актуальності і по-новому промовляє до кожного нового покоління. Його змістом є натхненний і захопливий своїм артистизмом та імпровізаційністю пошук відповіді на одвічне питання філософії про смисл людського життя. Для Платона він збувається в Еросі, у пристрасному бажанні, що має божественне походження і є нашим пориванням до Бога.

У сучасному світі цей твір набуває особливого звучання. Надто, якщо погодитися з К'єркеґором, який вбачає причину занепаду сучасної людини у бракові пристрасті. Бенкет пробуджує закладену в людській природі пристрасть, виводить на стежку, де кожен може знайти для себе щось найважливіше. І тоді вже не зможе бути байдужим.

Уляна Головач

ЗМІСТ

Вступ до прочитання Бенкету Платона

        Джованні Реале • іх

ПЛАТОН БЕНКЕТ

ΠΛΑΤΩΝ ΣΥΜΠΟΣΙΟΝ

Пролог3

Пропозиції Павсанія і Еріксімаха13

Енкомій перший: Федр вшановує Ероса17

Енкомій другий: Павсаній вшановує Ероса25

Інтерлюдія перша: гикавка Арістофана 35

Енкомій третій: Еріксімах вшановує Ероса 37

Інтерлюдія друга: Арістофан готується до слова 43

Енкомій четвертий: Арістофан вшановує Ероса 45

Інтерлюдія третя: іронія Сократа 55

Енкомій п'ятий: Агатон вшановує Ероса 59

Інтерлюдія четверта: Сократ виходить на сцену 67

Енкомій шостий: Сократ вшановує Ероса 71

        Сократ запитує Агатона 71

        Сократ оповідає науку Ероса, якої його навчила Діотима 77

        Еротична ліствиця Діотими 101

Інтерлюдія п'ята: поява Алківіада 107

Енкомій сьомий: Алківіад вшановує Сократа 113

Епілог 131

Коментарі до прочитання Бенкету Платона

        Уляна Головач • 137

Вибрана бібліографія 201

Предметний покажчик 205

Покажчик імен та назв 208

Покажчик джерел і цитат 210

Список скорочень 211

Вступ до прочитання Бенкету Платона

1. Деякі питання герменевтичного характеру, важливі для розуміння Бенкету

Бенкет визнають великим шедевром не лише Платона та грецької літератури, а й літератури всіх часів і народів. Саме тому до цього твору треба підходити по-особливому, не забуваючи методологічного принципу Едґара Вінда, відомого дослідника і знавця малярства доби Відродження: «Метод, який підходить для незначних творів і не годиться для великих, безперечно, має хибне обґрунтування. Бо якщо нормальне можна зрозуміти, спростивши надзвичайне, то надзвичайне не можна зрозуміти, розширивши нормальне. І з погляду логіки, і з погляду причинового зв'язку вирішальним елементом є саме надзвичайне, бо воно вводить ширшу категорію».

Насправді ми часто спостерігаємо спрощення Бенкету до вимірів власне «нормального». Тим паче, що від самого початку він видається твором легким для розуміння, адже Платонова манера письма тут художньо досконала і приваблива для читача. Як справедливо наголошував Альфред Тейлор, «саме тому з усіх творів Платона Бенкет розуміли найбільш хибно». До того ж у платонознавстві вже давно витворилася значна розбіжність між філософським прочитанням та філологічними студіями над цим текстом. «Оскільки Платон справді є чимось набагато більшим від простого „філософа“ (в новочасному розумінні цього слова), — слушно зауважує Ґергард Крюґер, — виникла можливість проникнути в його творчість „нефілософським“ шляхом».