Читать «Белег от бълха» онлайн - страница 2
Йордан Радичков
Ето какъв тютюн бил този!
Най-крайният селянин слушаше, почесваше се и правеше тайно тази работа, да не го видят другите. Но когато се обърна, той видя, че и съседът му също така се почесва, а и съседът на съседа му правеше същото. Тъй като си седяха, селяните се чешеха навсякъде и дори Иван Гамаша почна да помръдва да почуква гамашите си, сякаш нещо отвътре го хапеше.
— Не ви ли хапе, бе? — попита той хайката.
— Хапе ни — казаха мъжете, — но какво ни хапе, един бог знае.
— А бе каква е тази работа! — скочи Иван и започна да се озърта, сякаш туй, дето хапеше, беше около тях.
Другите също наскачаха. Тогава те видяха нещо гъвкаво да плува около тях.
— Боже! — извика Иван. — Това са бълхи!
— Бълхи са — казаха другите селяни.
— Ами откъде толкова много бълхи?
Угарите вряха от бълхи. Те скачаха пъргаво, стремглаво, във всички посоки, търсейки нещо топло и сухо пред себе си. Туй топло и сухо бяха селяните.
— Бягайте! — извика Иван и гамашите му почнаха да се лъскат през угарите.
Мъжете бягаха, спъваха се, псуваха, докато излязоха най-после на ливадите и там се спряха. Иван удряше с длани гамашите си, защото не можеше да се почеше през твърдата кожа, тръскаше палтото си, но нищо не помагаше. Селяните се въртяха като пияни, някои се разсъблякоха, тупаха дрехите си по ливадите или пък ги хвърляха във въздуха.
— Стига сте тупали — каза Иван. — Нищо няма да ни помогне.
— Как така няма да ни помогне? — попитаха тези, които тупаха.
— Няма да ни помогне, защото бълхите са кучешки.
— Че откъде накъде кучешки?
— Крили са се в кожите на кучетата. А щом разбраха, че ги застреляхме, и кожите им почнаха да изстиват, избягаха. Кучетата изтребихме, а как ще изтребим бълхите, туй е вече по-сетнешна работа.
Те тръгнаха през ливадите всеки с товара си от бълхи и стигнаха до един славянска могила с бандера на върха. До могилата имаше струпани тикви и Иван Гамаша предложи да си направят едно състезание.
— Ако изляза аз първи, ще черпите котел вино — каза Иван. — А ако изляза последен, ще черпя два котела вино.
Селяните се наговориха, взеха да си разменят патрони и да се съветват как най-добре ще надстрелят Гамаша. Изнесоха тикви до бандерата и горе остана само един, та да ги пуска по могилата. Трябваше да се стреля още докато тиквата се търкаля, а един щеше да я донася до групата и да броят с колко сачми е ударена.
Така и направиха. Онзи от бандерата пускаще по една тиква, тя се засилваше по нанадолнището и ловецът стреляше, когато бе по средата на склона. Могилата бе жълта и оня отгоре пускаше все черни тикви, за да се виждат хубаво.
Но когато дойде ред на Гамаша, той пусна жълта тиква.
Тиквата се търкулна надолу и примижавайки, Гамаша вдигна пушката. Селяните гледаха дали ще улучи и когато онзи гръмна, всички ахнаха. Тиквата спря, сякаш я заковаха там. Тя постоя един миг на склона и почна пак бавно да се търкаля надолу.