Читать «Акупунктура міста» онлайн - страница 30

Жайме Лернер

І зараз ми маємо чудовий музей Оскара Німеєра, спорудження якого вартувало $12 млн, що значно дешевше, ніж франшиза Ґуґґенгайма.

У блискавичності цих акупунктур була одна спільна мета: уникнути інертності постачальників, для яких завжди все складно, запобігти дріб’язковості та політиці неспроможності виконання основних робіт.

Trompe l'oeil

Іноді місто припускається помилки, намагаючись зберегти те, що видається правдивим. Ідеться про загородження зон будівельних робіт, де неодмінно красуються панелі з фінальним виглядом відреставрованого чи спорудженого будинку.

Так сталося з реставрацією паризької Мадлен. На панелях, що приховували реставраційні роботи, була Мадлен, значно краща за справжню будівлю.

Іншим фантастичним прикладом такої «обманки» (французькою — trompe l'oeil, зорова омана) є ілюзійна декорація нефа і купола церкви Іль-Джезу, що в Римі, втілена століття потому. Чи, скажімо, церква Святого Ігнатія Лойоли, де спроектований, проте не зведений, купол було покрито схожою правильно підсвіченою «обманкою».

Під час реконструкції Бранденбурзьких воріт у Берліні ремонтні роботи приховували гігантські маскувальні панелі. Щоб створити бездоганну перспективу, на них спроектували різнопланові зображення міста.

Проте не всі «обманки» допомагають місту. Йдеться про торговельні центри, на яких зображені ті ж магазини, ті ж логотипи, що не дає змоги ідентифікувати, в якому місті ми перебуваємо. Це саме ті«trompe l'oeil», що з них немає жодної користі.

Чудовою «обманкою» може стати вітрина магазину. Я не знаю вітрин прекрасніших за паризькі. Дивлячись на них, складається враження, що ти споглядаєш своєрідний парад кольорів.

Там усе має свою вітрину — від найпростішого готелю до найвишуканішої крамниці. Здається, що простуєш світом, що демонструє тобі свої найкращі сторони. Можливо, збоку це має дещо фальшивий вигляд, проте гордість і самоповага потребують постійної акупунктури.

Багато хто використовує таку «обманку», щоб шокувати, створити хибну перспективу чи акцентувати на абсурді. Мені ж це дуже нагадує давню дискусію між Правдою та Брехнею:

Брехня каже Правді: «Я прийшла перша».

Правда відповідає: «Та ти ж ледве животієш і, зрештою, я матиму все».

«Без мене, — стверджує Брехня, — ти б не була собою. Бо сама по собі ти можеш бути або фальшивою, або справжньою. Коли ж ми разом, я, природно, брехатиму, і в цьому я справжнісінька. А тобі з твоєю правдою можуть не повірити».

У цьому разі вдалою акупунктурою було б зробити так, щоб несправжнє працювало на справжнє.

Лист до Фелліні

Ми жили за епохи розквіту італійського кінематографа. За епохи, коли творили Фелліні, Сколи, Пазоліні, Вісконті та багато інших неперевершених режисерів. Якось громадськість міста Курітіба написала лист до Фелліні.

Ходили чутки, що Федеріко Фелліні приїде у Сан-Паулу на бієнале мистецтв. Громадськість міста створила своєрідний рух у Курітібі, щоб великий режисер відвідав місто. Головна мета цього — вшанувати пам’ять нещодавно померлого Ніно Ротта, автора саундтреків для більшості фільмів Фелліні, а також назвати на його честь глядацьку залу, що її мали облаштувати в кар’єрі, проте я, обіймаючи посаду мера, цієї ідеї не схвалив.