Читать «Акупунктура міста» онлайн - страница 20

Жайме Лернер

А як щодо неонових променів та їхніх м’яких повідомлень у повітрі? У 1970-х роках ми запропонували саме таку неонову акупунктуру в Сан-Паулу в долині Анянґабау.

У нашому проекті Rio Ano 2000, ми представляємо пропозицію, що її основна ідея — створити у кварталі Барра-да-Тіжука тротуари у формі хвиль: їхні краї буде ледь піднято за допомогою неону, і вони напряму освітлюватимуть пляж і море.

Колись у Парижі можна було самостійно встановити час за освітленням певних пам’ятників. Для цього досить було прийти у міськраду, вказати місце і годину, оплатити послугу і ви мали змогу «самі» освітити певну частину міста у визначений вами час, щоб ефектно вразити дорогу вашому серцю людину або ж просто зробити комусь приємність.

Немає нічого красивішого за статую Христа Спасителя на вершині гори Корковаду в Ріо-де-Жанейро. Своєю могутньою величчю вона надихнула не одного митця. Сам Том Жобім оспівав її: «…а з вікна виднілася гора Корковаду і невимовної краси Спаситель!».

Аквапунктура

Кілька десятиліть тому я побачив фільм за участі Жанни Моро. Його дія відбувалась у французькому місті Аннесі. Завдяки стрічці я закохався в це захопливе місце. В Аннесі канали були частиною щоденного життя міста і відкривали інший чудовий краєвид — на озеро.

Цей невагомий образ так закарбувався у мене в пам’яті, що кілька років потому, коли я прибув до Женеви на зустріч, присвячену якості життя в Арк-е-Сенан (старовинна Королівська солеварня Клода-Ніколя Леду), сівши у таксі з аеропорту в місто, я побачив дороговказ: Аннесі, 32 км. Рішення виникло блискавично. Через кілька хвилин я вже прогулювався каналами чудового Аннесі, шукаючи місце, що так закарбувалося у мене в пам’яті. Згодом я провів два дні в маленькому готельчику навпроти.

Кілька років перед тим я відвідав Венецію, що вразила мене своїми пейзажами, історією та шармом міста, яке є частиною спадщини людства. Втім, Венеція своїм духом привертає багато туристів, що значно осучаснило її чарівливість. На противагу Венеції, Аннесі — містечко дуже затишне, дещо старомодне і геть невибагливе.

Проте зараз не йдеться про міста, в яких вода є невід’ємною потужною складовою, таких як Ріо-де-Жанейро, Гонконг, Берн, Амстердам, Женева чи Фос-ду-Іґуасу. Йдеться про міста, що використали свої водні природні надбання для міської акупунктури. Чи радше — аквапунктури.

Не слід забувати також і про міста, що забетонували свої канали, засипали річки і створили справжні екологічні катастрофи. Міста, що знехтували річками і продовжували їх плюндрувати, спричиняючи повені, забруднюючи їх стічними водами та сміттям. Відверте гребування та зневага до річок, що впливали на історію міста.

Проте є і такі міста, як Сеул, де старанно намагаються відновити річку Чонґечон. Чи Курітіба зі своїм проектом очистки річки Іґуасу від витоку до гирла. Адже не конче, щоб ці річки чи канали були великі. Наприклад, у Парижі відновили старовинний канал Сен-Мартен, улюблене місце прогулянок французької богеми. У німецькому Фрайбурзі центральні райони міста з’єднані між собою старовинною реінтегрованою системою маленьких каналів, що їх називають bäckle. Такі канальчики, сантиметрів по тридцять завширшки, розкидані всім містом.