Читать «Акупунктура міста» онлайн - страница 15

Жайме Лернер

На противагу автомобілю, ідея смарт-велосипеда теж існує. Він не товчеться серед громадського транспорту і не перешкоджає пішоходам, адже це велосипед, що курсує чітко своєю доріжкою вздовж річок, каналів, залізничних колій. Його можна буде скласти, як парасольку, а згодом розкласти і користуватись за потреби.

Ще одна безцінна ідея — створити смарт-таксі, що не конкуруватиме ні з автобусом, ані з метро. Таксі, що даруватиме більше перспектив та альтернатив мешканцям міст. Беззаперечно, воно не конкуруватиме з рештою транспортних засобів, а слугуватиме сполучною ланкою міського транспорту, доставляючи вас до найближчої автобусної станції чи станції метро, не змушуючи думати, де б його зупинитися. Для утримання такого таксі слід впровадити інтегрований тариф. Хто б міг подумати, що таксі стане частиною громадського транспорту?

А зараз уявіть на хвилинку смарт-пішохода. Пішохода, який може скористатися всім, включно з паркуванням автомобіля, використовуючи для цього власну персональну мобільну карту. Як споживач смарт-пішохід вимагатиме обладнання, облаштування, крамниць та всієї сфери послуг, що теж будуть у його розпорядженні для його ж комфорту. Доведеться створити смарт-маркети, смарт-кінотеатри…

А смарт-читач, побачивши цю книжку, не пройде повз.

Компроміс солідарності

Чи можна досягти хорошої акупунктури міста через глибокий компроміс із соціальною солідарністю? Вже багато десятиліть ми живемо поряд із наслідками соціальних нерівностей, що призвели до часткової маргіналізації мешканців з низькими доходами. Кількість доповідей на семінарах і симпозіумах після діагностики, дослідження та аналізу цього питання охоплює добру частину нетрів світу.

Більшість маргінальних груп населення будує житло на схилах або в низинах. Так вони дають собі раду через брак будь-якої альтернативи. Як впровадити інфраструктуру в цих сферах життєдіяльності, як залагодити проблему безперервного накопичення сміття, що вже часом ховає жителів нетрів? Як позбутися проблеми безробіття і, головне, насильства та наркотиків?

У деяких містах, таких як Курітіба, вдалося залагодити проблему сміттєвих відходів, запровадивши програму закупівлі сміття або ж обміну його на транспортні ваучери. Така система чинна вже більше тринадцяти років.

Двадцять п’ять років тому я запропонував чудове рішення, як ввести інфраструктуру в нетрі. Ідея полягала у тому, щоб використовувати поручні для сходів як тримачі труб, по яких подаватиметься вода, або ж електричні проводи протягувати до будиночків через дахи чи вікна. Тимчасом каналізаційні стічні труби розташовуватимуться внизу вздовж сходів. Це було б просте і практичне рішенням, але за однієї умови: їх не можна закопувати у схили, бо це могло б збільшити ризик зсувів.

І це ще не все. Маргінальний район нетрів слід забезпечити зонами відпочинку, комерційними об’єктами та центрами надання громадських послуг, як і будь-який інший район міста. Проблему безробіття можна було б залагодити, звільнивши від податків усе виробництво чи послуги, що створювали б робочі місця на території нетрів. Таке залучення неоподатковуваних інвестицій з інших районів допомагає інтегрувати віддалені й неуспішні нетрі з рештою районів міста. Все це, звісно, сприятиме зменшенню насильства та злочинності.